Budownictwo

Aktualne trendy w budownictwie mieszkaniowym – co warto wiedzieć?

Pomimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej i społecznej, popyt na mieszkania wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dla deweloperów i firm budowlanych to okazja do tego, aby powalczyć o klienta, między innymi poprzez budowę domów, segmentów oraz mieszkań z użyciem najnowszych technologii. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Nie da się ukryć, że obecnie biura deweloperskie mają do czynienia ze znacznie bardziej świadomymi klientami, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Łatwy dostęp do informacji, a także doświadczenia wielu osób sprawiają, że szukający nowych nieruchomości doskonale wiedzą, czego chcą i na co powinni zwracać szczególną uwagę. Ma to oczywiście wpływ również na zachowanie firm budujących i sprzedających tego typu lokale. Z tego powodu warto przyjrzeć się aktualnym trendom, które obowiązują na rynku.

Nowe mieszkania na sprzedaż – ekologia na pierwszym miejscu

 Od pewnego czasu presja społeczna, a także pojawiające się przepisy i regulacje, niejako wymuszają na wielu firmach zwrot ku zmniejszaniu wpływu nieruchomości (oraz samego procesu ich powstawania) na środowisko naturalne. Przejawia się to przede wszystkim wykorzystywaniem różnego rodzaju systemów, materiałów i technologii, jak również bardziej przemyślanym planowaniem przyszłych inwestycji. Uwagę warto zwrócić w głównej mierze na:

 

  • coraz częstszy montaż systemów fotowoltaicznych na dachach budynków wchodzących w skład osiedla mieszkaniowego,
  • wykorzystanie pomp ciepła zgodnych z najnowszymi standardami,
  • umiejętne umiejscowienie mieszkań, by były one lepiej doświetlone poprzez promienie słoneczne,
  • nowoczesną termoizolację, która w skuteczny sposób ogranicza marnotrawienie energii cieplnej.

 

Koncepcja ekologicznego, oszczędnego mieszkania jest niezwykle popularna i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nastawienie klientów.

Smart Home – inteligentne osiedla mieszkaniowe

 Ze względu na fakt, iż wiele technologii uległo w ostatnim czasie upowszechnieniu, spadły koszty ich implementacji. Dotyczy to także sektora budowlanego oraz mieszkaniowego. Efektem tego są nieruchomości inteligentne, które zapewniają dostęp do systemów automatycznych.

Zauważalne są one zwłaszcza w samych lokalach. Mowa tutaj między innymi o mechanizmach umożliwiających zdalne sterowanie oświetleniem, roletami, czy urządzeniami RTV i AGD. Podobne rozwiązania wykorzystywane są na klatkach schodowych i w podziemnych garażach. Coraz częściej osoby kupujące nowe mieszkania mogą liczyć też na szybkie windy, dobrze działający system monitoringu, czy wszelkiego rodzaju zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Wszystko to ma wpływ na wciąż podnoszący się standard mieszkań, a także całych osiedli. Z tego powodu dobrze jest obserwować rynek, by mieć świadomość, na co dokładnie możesz się zdecydować.

Funkcjonalne mieszkania blisko natury

 Rosnące wymagania klientów biur deweloperskich sprawiają, że firmy te zwracają większą uwagę na to, aby przygotowywane mieszkania były jeszcze bardziej funkcjonalne. Przekłada się to między innymi na tworzenie lokali, które łatwo można urządzić. Brakuje w nich elementów utrudniających rozstawienie mebli, czy też podzielenie mieszkania na strefę dzienną oraz prywatną.

Dominuje przestrzeń, dobre nasłonecznienie, a także przemyślany rozkład pomieszczeń. Dzięki temu osoby kupujące mieszkania łatwiej mogą dostosować je do własnych potrzeb.

Coraz większe znaczenie dla wielu osób ma również łatwy dostęp do terenów zielonych. Deweloperzy starają się to zapewnić, budując osiedla w atrakcyjnych lokalizacjach i odpowiednio urządzając przestrzeń wspólną. Powstają place zabaw, ławki, sadzone są drzewa i krzewy, a w niektórych przypadkach mieszkańcy korzystają  ponadto z niewielkich zbiorników wodnych.

Ekologia, funkcjonalność i nowe technologie – to trzy kluczowe pojęcia, które przewijają się w dyskusjach na temat aktualną sytuacją na rynku mieszkaniowym. Doskonale pokazuje to, w jakim kierunku zmierza branża i czego mogą spodziewać się klienci biur deweloperskich.

źródło: SŁAWBUD deweloper

Related posts

Praca na wysokościach i metody zabezpieczeń pracowników

Wszystko o szalunkach do żelbetonu

Czy używane zbiorniki na gaz propan są bezpieczne