Dom i ogród

Śródziemnomorski klimat w ogrodzie – jak go osiągnąć?

Wreszcie nadeszło upragnione lato – czas urlopów i wakacyjnego relaksu. Nie musisz wyjeżdżać w odległe miejsca, by poczuć się jak w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii. Choć nasze temperatury różnią się od tych śródziemnomorskich, to możesz choćby zbliżyć się do tamtego klimatu, a na pewno Twój ogród może wyglądać, jak urokliwe miejsce z obszaru Morza Śródziemnego.

Czym jest ogród w stylu śródziemnomorskim?

Kamienne schodki, niewielkie murki, kamienne kolumny ogrodowe – pośród bujnej zieleni i pięknych kolorowych roślin to właśnie takie elementy aranżacyjne wyróżniają ogrody zaaranżowane w tej stylistyce. Ogród śródziemnomorski charakteryzuje się jasnością i lekkością pełną ciepłych, pastelowych barw. Niezbędnymi dodatkami w takich miejscach są niebanalne donice w stylu greckim. To w nich posadzisz kolorowe kwiaty, które oryginalnie ozdobią Twój ogród. Nierzadko kamienne donice umieszczone są na dekoracyjnych kolumnach, których zadaniem jest nawiązanie do antycznego, osobliwego uroku. Zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że donice możesz w dowolnym momencie zamienić miejscami tak, żeby przez cale lato wyeksponowane były najbardziej efektowne rośliny. Poza tym, w tego typu naczyniach równie okazale wyglądały będą ozdobne krzewy czy zwisające pnącza, które nadadzą klimatycznego uroku Twojemu zakątkowi.

W nasłonecznionych miejscach warto rozważyć zbudowanie niewielkiego zbiornika z małą kaskadą, przyścienne źródełko wody, klimatyczne poidełko czy oryginalna fontanna ogrodowa, doskonale chłodząca podczas upalnych dni. W ogrodzie w stylu śródziemnomorskim spotkać można gustowne płaskorzeźby, figury i amfory. Niezbędnym wyposażeniem tego stylowego miejsca są oczywiście odpowiednio dobrane meble ogrodowe. Wykonane z lekkich ażurowych materiałów – drewniane lub rattanowe siedziska z delikatnym stołem – staną się idealnym dopełnieniem śródziemnomorskiego ogrodu.

 

Related posts

Czy używane zbiorniki na gaz propan są bezpieczne

Doświetlanie roślin w okresie jesienno-zimowym

Czy wymienię samodzielnie baterię w iPhonie?