Przemysł

Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie sprężonego powietrza?

Powietrze znajdujące się w sprężarkach śrubowych nie zawsze jest idealnie czyste. Dlatego, zanim taki produkt w postaci sprężonego powietrza trafi do ogólnego użytku, często musi przejść przez dodatkowe zabiegi. W jaki sposób wygląda osuszanie powietrza i jakie daje efekty?

Uzyskanie sprężonego powietrza pozwala na zdobycie cennego źródła energii, a także surowca pomocnego w wielu gałęziach gospodarki, od przemysłu po medycynę. Na jego jakość wpływa wiele czynników, przede wszystkim szczelność i prawidłowa eksploatacja sprężarki śrubowej. Źródłem niepożądanych cząsteczek w sprężonym powietrzu są zazwyczaj drobnoustroje dostające się z zewnątrz, jednak bardzo dużo zanieczyszczeń powstaje w samym procesie utleniania wewnątrz maszyny. Jednak czystość powietrza łatwo jest uzyskać przez samo zapobieganie dostawania się do środka drobnoustrojów… Ale gdy mówimy o uzyskaniu idealnie suchego powietrza, zabieg osuszania jest za każdym razem niezbędny.

Sprężone powietrze a jego wilgotność

Osuszanie sprężonego powietrza jest zabiegiem koniecznym – średni poziom wilgotności powietrza wynosi 21% przy temperaturze 27°C oraz ciśnieniu 0,7 MPa. Oznacza to, że jeśli sprężone powietrze nie zostanie poddane osuszeniu, w zbiornikach zacznie dochodzić do gromadzenia się wilgoci. Dlatego, dokonując zakupu sprężarki, zawsze należy zadbać o to, by szła ona w parze z maszyną osuszającą. Do osuszania sprężonego powietrza służą osuszacze chłodnicze, adsorpcyjne i membranowe.

Osuszacze – charakterystyka

Istnieje kilka rodzajów osuszaczy sprężonego powietrza. Każdy z tych mechanizmów posiada określone zalety i wady i poniżej zostają one szczegółowo przedstawione.

Osuszacz chłodniczy – jego zadanie to osuszenie sprężonego powietrza tak, aby osiągnęło ono punkt rosy (w którym sprężony gaz zaczyna przechodzić w ciecz). Następuje tu osuszanie poprzez schładzanie, podobnie jak w lodówkach, czy klimatyzacji. Zaletami takiego rozwiązania jest niski koszt zakupu i eksploatacji, a także odporność na olej znajdujący się w powietrzu. Jedyną wadą są jego ograniczone możliwości uzyskania niskiego punktu rosy.

Osuszacz adsorpcyjny – zawiera substancję suszącą, dzięki której adsorbuje parę wodną ze sprężonego powietrza. Nadmiar wilgoci jest usuwany poprzez ogrzewanie lub przedmuchiwanie suchym powietrzem. Do zalet tego sposobu należy możliwość osiągania bardzo niskiego punktu rosy, które nie powoduje zamarzania, a należy też wspomnieć, że system jest obsługiwany automatycznie oraz nie wymaga stosowania w specjalnie do tego przeznaczonej przestrzeni. Warto jednak wspomnieć o kilku jego wadach, na które składa się przede wszystkim wysoki koszt zakupu oraz eksploatacji, a także ryzyko osadzania się oleju w środku suszącym.

Osuszacz membranowy – jego działanie polega na usuwanie pary wodnej poprzez zastosowanie włókien, które mają selektywną przepuszczalność. Na ich powierzchni osadzają się niechciane cząsteczki, przepuszczając osuszone powietrze. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że osuszacze membranowe są proste w obsłudze, a także ciche, energooszczędne i proste w eksploatacji.

Metody osuszania sprężonego powietrza stale się rozwijają, dlatego, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie, warto śledzić najnowsze oferty na rynku. Niemniej każda z tych metod może skutecznie pomóc osuszyć powietrze.

Related posts

Ochrona dróg oddechowych podczas akcji gaśniczej – jakie rozwiązania są stosowane?

Podstawowa obróbka blach – dlaczego warto stosować urządzenia CNC?

System sygnalizacji pożaru – wszystko, co trzeba wiedzieć