Finanse

Zdolność kredytowa – jak najlepiej wypaść w oczach banku?

Zdolność kredytowa ocenia zdolność osoby do uregulowania kredytu. Kwestie związane ze zdolnością kredytową są niezwykle zawiłe dla osoby, która nigdy nie brała kredytu. Kredytodawca (bank, instytucje pożyczkowe) ocenia naszą zdolność na podstawie bardzo wielu aspektów, często niemożliwych do weryfikacji przez nas. Zdolność kredytowa – co to takiego i jak działa? Wyjaśniamy!

Do czego służy zdolność kredytowa?

Na podstawie Twojej osobistej zdolności kredytowej, kredytodawcy mogą ocenić prawdopodobieństwo nastąpienia zalegania z płatnością jeszcze przed zawarciem umowy. Co ważne, ocena zdolności kredytowej realizowana jest nawet przy udzielaniu rat na zakup sprzętu elektronicznego. Pożyczający nigdy nie może wykluczyć, że konsumenci nie wywiążą się ze swoich zobowiązań finansowych. Należy pamiętać, że nigdy nie można całkowicie wykluczyć nieuregulowania płatności, ale można takie ryzyko można zminimalizować.

Przed każdą pożyczką banki sprawdzają zdolność kredytową ubiegającego się o kredyt za pomocą systemu ratingowego. Są do tego zobowiązani na mocy zarówno polskiego jak i unijnego prawodawstwa. Coraz częściej wykorzystywane są systemy oparte na sztucznej inteligencji. Szczegółowo oceniana jest struktura dochodów i majątku. Mimo, że często niezauważalna, analizowana jest wiarygodność i chęć spłaty pożyczkobiorcy.

Jak bank sprawdza naszą zdolność kredytową?

Niektórzy uważają, że banki mogą nawet analizować w jakich miejscach robimy zakupu. Jeśli np. często chodzimy do apteki, może to dla banku oznaczać, że mamy kłopoty zdrowotne i możemy nie spłacać terminowo rat. Nawet jeśli w aptece nie kupujemy leków, bank nie ma możliwości weryfikacji tego faktu. Nawet jeśli istnieje takie zjawisko, to ma ono niewielki wpływ na naszą zdolność kredytową.

Twoja ocena zdolności kredytowej powie Ci, czy w oczach udzielającego kredyt masz zdolność do spłaty pożyczki. Jeśli masz wysoką zdolność kredytową, wysyłasz sygnał, że prawdopodobnie zapłacisz terminowo wszystkie raty. Twoja zdolność kredytowa zostanie sprawdzona przez firmę pożyczkową przed podpisaniem umowy.

Jak zadbać o zdolność kredytową?

Ważne jest regularne sprawdzanie swojej zdolności kredytowej. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że niepoprawne lub nieaktualne dane nie pogorszą zdolności kredytowej. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie możliwości kredytowych a więc zdolności kredytowej jest skorzystanie z usług dobrego doradcy kredytowego. Powinien on wskazać nie tylko elementy naszej sytuacji finansowej, które utrudniają nam zdobycie atrakcyjniejszych ofert kredytów, ale również doradzi w jaki sposób zwiększyć zdolność kredytową. Nawet jeśli nie potrzebujemy teraz kredytu, to profesjonalny doradca kredytowy wskaże nam sposoby na utrzymanie wysokiej zdolności kredytowej.

Related posts

Oszczędne ogrzewanie domu gazem płynnym propan

Jak usprawnić pracę zespołu księgowych przy zamknięciu miesiąca?

Kariera w księgowości – jak zacząć?