Biznes Przemysł

Czystość powietrza w miejscu pracy – dlaczego jest tak ważna i jak o nią dbać?

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest oddychanie czystym powietrzem. Zanieczyszczenia, nawet te, których nie jesteśmy w stanie wyczuć, znacząco wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli z zanieczyszczeniami stykamy się na co dzień, znacznie zwiększa się nasze ryzyko problemów zdrowotnych, zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. Praca jest miejscem, w którym większość z nas spędza wiele godzin każdego dnia – to właśnie dlatego właściciele fabryk powinni dokładać wszelkich starań, by pracownicy przebywali w środowisku czystym i niezagrażającym ich zdrowiu. O czym trzeba koniecznie pamiętać i co warto wiedzieć, chcąc zadbać o czyste powietrze w fabryce?

Jakie zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie?

Podczas procesów technologicznych i produkcji różnorodnych towarów i materiałów nie sposób ustrzec się od produkcji pyłów. Ich malutkie cząsteczki pozostają zawieszone w powietrzu – mogą powodować podrażnienia skóry, oczu i błon śluzowych, ale również znacznie bardziej poważne problemy zdrowotne: zapalenia dróg oddechowych, pylicę płuc, a nawet nowotwory oraz astmę. Aby ocenić, czy poziom pyłów w powietrzu nie przekracza niebezpiecznie wysokiego poziomu, należy dokonać pomiarów.

W Polsce wykorzystuje się dwa ich rodzaje: pomiar stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu w otoczeniu człowieka (pył całkowity), a także pomiar pyłu respirabilnego, czyli stężenia pyłu, jakie osadza się w pęcherzykach płucnych. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom bezpiecznego środowiska pracy – zaniedbanie troski o czyste powietrze w fabryce nie tylko narazi pracowników na liczne problemy natury zdrowotnej, ale również może obciążyć kieszeń przedsiębiorcy, jeśli zostanie na niego nałożona kara.

Co można zrobić, aby powietrze było czyste?

Procesów powstawania pyłów i zanieczyszczeń podczas pracy nie da się wyeliminować. Można jednak zadbać o to, aby zanieczyszczone powietrze było stale oczyszczane. W tym celu firmy stosują zazwyczaj specjalne urządzenia filtrowentylacyjne, których zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek szkodliwych pyłów z powietrza. Zastosowane w nich materiały filtracyjne sprawiają, że spawanie, szlifowanie i cięcie nie stanowi już takiego zagrożenia. Kupując takie urządzenie, warto zwrócić szczególną uwagę na parametry, jakimi cechują się materiały filtracyjne w nich zastosowane. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to nie największe cząstki zanieczyszczeń stanowią największe zagrożenie – wbrew pozorom, najniebezpieczniejsze są bardzo drobne cząstki pyłów. Mogą one przenikać w płucach aż do obszarów wymiany gazowej, a w konsekwencji tego – powodować niebezpieczne schorzenia. Dobrej jakości filtry mogą znacznie zredukować ryzyko i usunąć prawie wszystkie drobne cząsteczki z powietrza.

Świeże powietrze to nie tylko cząsteczki pyłów – to również brak nieprzyjemnych i szkodliwych zapachów. Jeśli proces produkcji sprawia, że takie zapachy powstają, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie skutecznej wentylacji.

Dodatkowe środki ostrożności

Niektóre stanowiska pracy cechują się specyfiką, która uniemożliwia całkowite usunięcie pyłów i zanieczyszczeń z otoczenia pracownika. W takim wypadku pracodawca powinien zadbać o dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby uchronić pracownika przed zagrożeniem. Często stosowana jest specjalna odzież ochronna, na ogół pracownicy noszą też maski, które uniemożliwiają przedostanie się szkodliwych pyłów do dróg oddechowych. Pracownik musi wiedzieć o tym, jakie ryzyko wiąże się z zaniedbaniem ochrony swojego bezpieczeństwa – stąd też obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia BHP dla pracowników.

Inspirowane: Bogepolska.pl – generatory tlenu

Related posts

Podstawowa obróbka blach – dlaczego warto stosować urządzenia CNC?

Kto może skorzystać z ulgi na IPO?

Które odpady medyczne są szczególnie niebezpieczne?